Kurzy na domácí zpracování mléka

Dostupnost kvalitních potravin stále klesá, sýr není sýrem, jogurt není jogurtem, místo mléčného tuku tuk rostlinný, spousta náhražek a různých éček. Ale existuje možnost, jak se k poctivým potravinám dostat. VYROBTE SI JE SAMI. Je to jednoduché:-) V dnešní době si můžete koupit syrové mléko rovnou u farmáře nebo v automatu a jeho zpracování v domácích podmínkách na různé výrobky vás naučíme na našich kurzech přímo u nás na farmě.

A abych Vám mohla postkytnout co nejlepší informace, stále se vzdělávám, abyste u nás byli v dobrých rukách :)

vun_listosvedenie_k_vunmu_lstu

Kurzy na naší farmě.

Termíny kurzů 2022:

Vážení sýraři, po náročné pracovním létě máme pro vás nachystaný kurz pro začátečníky i speciální kurz zaměřený na zrající sýry (nízko i vysokodohřívané). V případě obsazení kurzu je možné po dohodě vypsat i další termín. Více info v sekci Aktuality.

Termíny kurzů 2020:

Vzhledem k omezením, která byla až doposud, plánujeme kurzy cca od půli června 2020. V případě zájmu volejte na tel. 0949 182 128, nebo pište na mail Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

srask_kurzy 004
Info o kurzech:
Kurzem Vás provede zkušená lektorka Ing. Petra Pajasová. S vedením kurzů má bohaté zkušenosti již od roku 2010 nejen na Slovensku, ale i v ČR, kde se účastní kurzů pořádaných o.z. Capra Consulting (kurzy jsou od roku 2016 akreditované). Se svými výrobky posbírala řadu ocenění na sýrařských soutěžích (Ovenálie - Východná, Memoriál doc. Gyarmathyho - Agrokomplex Nitra, Soutěž malých výrobců sýra - Mikulov).

V kurzech se zaměříme na výrobu másla, kysaných výrobků, tvarohu, čerstvých (i plísňových) a tvrdých sýrů z kravského i kozího mléka, to vše v domácích podmínkách.
Podrobně probereme:

  1. syřidla: syřitelnost mléka, jak zacházet se syřidlem, jak ho správně dávkovat, která syřidla na co používat
  2. kultury: druhy kultur, jak s nimi pracovat a kde je sehnat
  3. výrobky: zpracování mléka na jednotlivé výrobky (praktická výroba jogurtů, másla, podmáslí, různých druhů sýrů)056
  4. mléko: složení, druhy, využití v mlékařství
Dozvíte se základní pravidla a principy výroby, obdržíte vypracovaná skripta s ucelenými informacemi nejen o mléce, ale i o teorii výroby a o jednotlivých výrobcích, z nichž některé si budete vyrábět přímo na kurzu a odnesete si je domů.
Kurz se koná na naší farmě ve Veľkom Blhu, okr. Rim. Sobota, ul. Mieru 298. Můžete přijet i s dětmi. Lehké občerstvení v ceně.
V rámci kurzu můžeme probrat i legislativní otázky ohledně prodeje ze dvora a prodeje malých množství přímo konečnému spotřebiteli. Dále záležitosti kolem chovu koz, registrace farmy atd.

Kurzovné je splatné do týdne od podání přihlášky (pouze na účet). Kurzovné je vratné jen v případě, že překážka vznikne na naší straně a nedojde ke vzájemné dohodě na změně termínu. Pokud bude překážka na Vaší straně, je možná změna termínu bez navýšení ceny. Vzhledem k velikosti sýrárny je počet míst omezen.

  • Kurzovné:
jednodenní kurz 85 € na osobu
dvoudenní kurz 150 € na osobu
individuální kurz dohodou